پايگاه هاي اطلاعاتي پايگاه هاي اطلاعاتي

Elsevier بزرگترين ناشر ژورنال هاي الكترونيكي با بيش از 1700 عنوان مي باشد. اين مجموعه تحت عنوان Science Direct در اختيار محققين دانشگاه قرار گرفته است . Science Direct يك پايگاه اطلاعاتي تمام متن علمي است كه مقالات و كتاب هاي به دقت بازبيني شده Peer-reviewed را به شما پيشنهاد مي دهد. در حال حاضر بيش از 9.5 ميليون مقاله و فصل هاي كتاب در آن موجود است. كه به لحاظ ارزش گذاري در رتبه‌هاي بالاي جهاني قرار دارند. پوشش موضوعي اين نشريات در زمينه‌هاي مختلف علمي بوده و براساس آمار استفاده در بين جامعه دانشگاهي ايران در بالاترين سطح قرار دارد.

http://www.sciencedirect.com/

( access to full texts)


از پيشرفته ترين محيط هاي جستجو ي اطلاعات در زمينه رياضيات ، روانشناسي ، پزشكي ، فني و مهندسي ، علوم ، كامپيوتر ، زيست شناسي و ... مي باشد كه شامل ژورنال و كتاب الكترونيكي است . اين پايگاه يكي از منابع برگزيده محققين در دانشگاه ها و همين طور صنايع بزرگ بوده كه با بيش از 100 سال سابقه ژورنالها و كتاب هاي منتشر شده رابه صورت الكترو نيكي عرضه مي نمايد . درحال حاضر، اين مجموعه با بيش از 1000عنوان و تعداد زيادي كتب الكترونيكي، كتب مرجع و (Peer Reviewed) ژورنال داوري شده مجموعه هاي آرشيو در اختيار محققين سراسر جهان قرار مي گيرد و سالانه حدود3000 عنوان كتاب جديد، كتاب مرجع و كتاب هاي دوره اي به آن اضافه مي گردد.

http://link.springer.com

( access to full texts)


اسکوپوس يکي از بزرگترين پايگاه‌هاي چکيده‌نويسي و نمايه‌ سازي، با پوشش محتوايي متون علمي، فني، پزشكي و علوم اجتماعي است. اسکوپوس اطلاعات کتاب‌شناختي بيش از بيست و پنچ ميليون سند، از شانزده هزار و پانصد مجله علمي پنج هزار ناشر از سراسر جهان را جمع‌آوري کرده ‌است. در مقايسه‌اي که با وب آو ساينس انجام شده، اسکوپوس حدود ??درصد پوشش بيشتري از آن داشته ‌است. اين پايگاه براي هر نويسنده، پروفايلي ارائه مي‌دهد که اطلاعات مهمي را در بردارد مانندaffiliation  (وابستگي به دانشگاه يا موسسات ديگر)، تعداد آثار چاپ شده و اطلاعات کتابشناسي آنها، مراجع و تعداد يادکردهايي که هريک از مقالات دريافت کرده است. همچنين شناسه اچ را براي نويسنده حساب مي‌کند.

http://www.scopus.com

(access to database)


انجمن شيمي آمريکا (ACS) سال 1875 با هدف رشد و توسعه علوم شيمي تاسيس و هم اکنون بزرگترين انجمن علمي دنيا با بيش از 158000 عضو مي باشد. انتشارات ACS بخشي از اين انجمن مي باشد و به گسترش دانش و تحقيق در حيطه نشريات و کنفرانس هاي علمي، منابع اطلاعاتي به منظور تحصيل و تجارت و پيشرفت هاي تخصصي مي پردازد. انجمن شيمي آمريکا خدمات و اطلاعات گستردهاي را از طريق ژورنال هاي خود منتشر مي کند که حاصل نتايج تحقيقات علمي و مهندسي است.

http://pubs.acs.org

( Search only, no access to full texts)


بانك اطلاعاتي Mathsicinet در زمينه رياضي و از مهم ترين بانك هاي مورد نياز دانشگاه ها است. Mathsicinet كه توسط انجمن رياضي آمريكا منتشر مي گردد، منبع جامعي است كه خلاصه مقالات جهاني، كنفرانس ها و كتاب هاي رياضيات را از 61 سال پيش پوشش مي دهد. اين بانك اطلاعاتي شامل بيش از 000/600/1 خلاصه مقاله از 1700 ژورنال در كليه موضوعات مرتبط با رياضي بوده و ساليانه 000/74 ركورد جديد به آن اضافه مي شود.

http://www.ams.org/mathscinet

(Search only, no access )


سيويليکا يا مرجع دانش، يک پايگاه تخصصي است که به نمايه‌سازي و نشر مجموعه مقالات همايش و کنفرانس‌هاي داخل کشور ايران مي‌پردازد. اين پايگاه توسط تعدادي از دانشگاه‌ها و کنگره‌هاي ايران به عنوان مرجع پايگاه تخصصي معرفي مي‌شود.سيويليکا، در سال 1384 آغاز به فعاليت نموده و در حال حاضر، مقالات کليه رشته‌هاي علمي در سه طبقه‌بندي اصلي «علوم فيزيکي و مهندسي»، «علوم زيستي» و «علوم اجتماعي» را ارائه مي‌نمايد ولي پوشش‌دهنده مقالات کنفرانس‌هاي حوزه سلامت نيست.

پايگاه سيويليکا عضو کنسرسيوم محتواي ملي است و در اين کنسرسيوم ملي، تنها تأمين‌کننده داده‌هاي کنفرانس‌ها و همايش‌هاي تخصصي کشور ايران است.

http://www.civilica.com


اين مركز از نخستين مراکز اطلاع رساني تمام خودکار کشور است  که در حال حاضر اطلاعات چاپي و الکترونيکي را در قالب کتاب، نشريات فارسي و لاتين، ديسک هاي فشرده، پايگاه هاي اطلاعاتي و . . . را در دو سطح داخلي و منطقه اي در اختيار محققان، دانش پژوهان و مراکز علمي و تحقيقاتي قرار مي دهد. ازجمله پايگاه هاي اطلاعاتي مهم به زبان فارسي در اين مركز مي توان به پايگاه اطلاعاتي تمام متن فارسي، پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC ) ،کتاب هاي الکترونيکي، سيل، زلزله، محيط زيست و... اشاره كرد.
پايگاه اطلاعاتي تمام متن فارسي:  متن کامل مقاله هاي منتشر شده در اکثر نشريه ها و مجلات فارسي منتشره در جمهوري اسلامي ايران پس از نمايه سازي ، وارد اين پايگاه مي شود تا عموم پژوهشگران به اطلاعات موجود در آن دسترسي داشته باشند. تعداد رکوردهاي موجود دراين پايگاه به صورت روزانه افزايش مي يابد. منابع موجود در اين پايگاه بدون محدوديت موضوعي كليه حوزه‌هاي فني و مهندسي، علوم انساني، پزشكي، علوم، كشاورزي، دامپزشكي، هنر‌و‌معماري و ... را در بر مي‌گيرد .

http://ricest.ac.ir/

 
   

پايگاه مجلات تخصصي نور از مجموعه پايگاه هاي مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي است که وظيفه شناسايي و عرضه مجلات تخصصي علوم انساني و اسلامي را بر عهده دارد . اين پايگاه شامل صدها عنوان مجله تخصصي در قالب موضوعات مختلفي چون: «قرآن و حديث»، «فلسفه، کلام و عرفان»، «فقه، اصول و حقوق»، «کتابداري و اطلاع رساني»، «روان شناسي»، «اقتصاد»، «هنر»، «مديريت»، «حقوق»، «علوم انساني» و ... است كه آن را به يکي از مهمترين بانکهاي اطلاعات مجلات در زمينه علوم اسلامي و علوم انساني تبديل کرده است. از جمله ويژگي هاي مهم اين پايگاه، ارائه مجلات داراي رتبه علمي - پژوهشي و علمي - ترويجي در زمينه علوم انساني است.

تهيه مجلات کهن و قديمي در موضوعات فوق، و درج بايگاني کاملي از اين مجلات از جمله ويژگيهاي مهم اين پايگاه است؛ که مي تواند نويد بخش تحولي نوين در عرصه اطلاع رساني مجلات باشد .

www.noormags.com/view/fa/default